יום שני, 18 במאי 2015

טונרים - ראשי דיו: מידע וטיפים

טונרים, ראשי דיו ומה שביניהם

הצורך שלנו בחומר מודפס לא דעך עם השנים. להיפך, גם כאשר נכנסנו לעולם הדיגיטלי כמות הנייר וההדפסות עלתה וממש לא נמצאת במגמת ירידה. טונרים וראשי דיו מהווים את האמצעים שבסופו של דבר מעבירים אל הנייר את הצורות הויזואליות המוצגות על גבי המסך, וזהו המקום ללמוד מעט יותר אודות הסוגים, האיכויות ומנגנוני הפעולה השונים.

 

דיו למדפסות - דגשים מיוחדים

מדפסות הזרקת הדיו הינן הוותיקות ביותר בתחום. הן פועלות באמצעות ראשי דיו ייעודיים שמזריקים באמצעות מנגנון הזרקה חשמלי נקודות זעירות של דיו דרך מעין "מסננת" כאשר הם נעים עליה, ובהתאם לפקודות שנשלחות מהמעבד. הדיו למדפסות השונות מגיע במחסניות מיוחדות ("ראשי דיו") שיכולות להיות מקוריות, תחליפיות או כאלו שעברו מילוי מחדש. ככל שהמחסנית תהיה איכותית יותר, כך יעילות ההזרקה תגדל. לעומת טונרים (בהם ניגע בהמשך), דיו למדפסות יכול להגיע בתוך המחסנית כחומר נוזלי (פיגמנט או צבעי דיו) או כחומר מוצק, שמותך ע"י חום בעת פעולת ההדפסה.

איך פועל הטונר במדפסת לייזר?

מדפסות הלייזר שינו את פני עולם הדפוס לחלוטין מרגע השקתן. טונרים, שהם המקבילים של ראשי הדיו במדפסות אלו, יכולים לספק אלפי דפים מודפסים ובמקצבי עבודה מרשימים, ללא תקלות או בעיות מיוחדות, בצבע ובשחור לבן. מדפסות הלייזר פועלות בשיטה מעט שונה ממדפסות הזרקת הדיו: קרן לייזר פוגעת בתוף מיוחד המצופה בחומר פוטו-מוליך, כלומר, הופך למקוטב מגנטית כאשר פוגע בו האור. הצורה הראשונית של החומר המודפס למעשה נקבעת על התוף. בתוך הטונרים קיימת אבקת הצבע, שלה מוצמד חומר נוסף המקוטב אף הוא במטען נגדי למטען התוף. הטונר והתוף קרובים מאוד זה לזה והנייר, עובר קרוב מאוד לתוף ובו ברגע חומר האבקה מוצמד אליו באופן סופי. כאמור, מדובר בתהליך מהיר שאינו משתמש בחומר נוזלי אלא באבקה. ניתן למצוא טונרים מסוגים שונים, בין היתר מקוריים, תחליפיים וממוחזרים. טונר איכותי אינו ידלוף ויספק הדפסות באיכות גבוהה, גם בצבע.

חברות רבות מציעות שירות מקיף של רכישת טונרים וראשי דיו בהתאמה אישית. חלק מהחברות אף אוספות את האלמנטים הללו מבית/משרד הלקוח ומספקות במקום מוצר במקומו, על מנת שרצף העבודה לא ייפגע.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה